بیشتر سالمندان زندگی انفرادی دارند

0
615
۵۸درصد سالمندان زندگی انفرادی دارند
۵۸درصد سالمندان زندگی انفرادی دارند

براساس آخرین آمار منتشر شده ۵۸درصد سالمندان زندگی انفرادی دارند و ۳۰درصد سالمندان کشور هم تحت پوشش مراکز حمایتی هستند.

 رئیس سازمان بهزیستی کشور با اشاره به اینکه ۱۸۰هزار بیمار روانی مزمن که اغلب سالمندان هستند در مراکز بهزیستی نگهداری می‌شوند، گفت: ۳۰درصد سالمندان تحت حمایت دستگاه‌های حمایتی ازجمله بهزیستی و کمیته امداد قرار دارند.

همایون هاشمی با بیان اینکه هم‌اکنون ۶میلیون سالمند در کشور وجود دارد، افزود: از این تعداد یک میلیون و ۵۰۰هزار نفر تحت پوشش کمیته امداد و ۵۰۰هزار نفر نیز تحت حمایت بهزیستی هستند. در واقع ۳۰درصد از جمعیت سالمندی تحت پوشش نهادهای حمایتی هستند.

همچنین اکنون حدود ۲۰۰هزار بیمار روانی مزمن که عمده این افراد سالمند هستند در مراکز سازمان بهزیستی نگهداری می‌شوند و نیاز به خدمات خاصی دارند. از ۲۸هزار مرکز سازمان هم ۴هزار مرکز مخصوص نگهداری و ارائه خدمات و ویزیت سالمندان است.

از سویی معاون حمایت خانواده کمیته امداد نیز در تشریح جزئیات جامعه سالمندی تحت پوشش گفت: ۵۸درصد سالمندان به‌صورت انفرادی زندگی می‌کنند و همچنین ۲۵درصد سالمندان تحت پوشش کمیته امداد هستند که این افراد ۳۱درصد جمعیت هدف ما را تشکیل می‌دهند.

علیمحمد ذوالفقاری افزود: در حال حاضر ۱/۵میلیون نفر از فقیرترین افراد جامعه که سالمندان هستند، تحت پوشش کمیته امداد قرار دارند و از خدمات ما بهره‌مند می‌شوند. بعد سالمندی هم‌اکنون در کشور ۷/۱درصد است که در برخی مناطق روستایی به ۲/۵درصد نیز می‌رسد.

ذوالفقاری با اشاره به اینکه ۶۰درصد سالمندان کمیته امداد را زنان و ۴۰درصد را مردان تشکیل می‌دهند، گفت: ۶۳درصد سالمندان در روستاها و ۳۷درصد در مناطق شهری هستند و ۲درصد سالمندان در تهران تحت پوشش هستند.

به گفته معاون حمایت خانواده کمیته امداد ۴۱هزار سالمند تحت پوشش هم‌اکنون نیاز به آسایشگاه دارند اما تنها توانستیم ۲هزار نفر آنها را در مراکز نگهداری کنیم و به مابقی آنها هزینه نگهداری برای بستری در منزل پرداخت می‌کنیم.

منبع: روزنامه همشهری

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید