سوالات جزئی و پاسخ‌دهندگان فراموشکار

سوالات جزئی و پاسخ‌دهندگان فراموشکار

مشکل دیگر هنگامی بروز می کند که پاسخ دهندگان مجبور باشند برای حقایقی که در گذشته با آنها مواجه شده اند روی حافظه شان تکیه کنند. یک آزمون ساده ماهیت شکننده حافظه را مشخص خواهد کرد. به سوالات زیر از حفظ جواب داده و بعد صحت جواب هایتان را وارسی کنید:

  • چند جفت کفش (از همه نوع) دارید؟
  • در کیفتان چقدر پول هست؟
  • مبلغ قبض تلفن شما در ماه گذشته چقدر بود؟

اغلب ما پاسخ یکی یا بیشتر این سوالات ساده را نمی دانیم. معهذا با اطمینان از مردم می خواهیم که نه تنها آخرین مارک کنسرو نخود فرنگی را که خریده اند بلکه علت اینکه چرا این مارک را خریده اند و اینکه قبل از خرید چه تعداد آگهی راجع به آنها دیده اند را نیز بگویید.

سه مورد از جنبه های فراموشکاری از نظر محقق حائز اهمیتند:

۱)  حذف، موقعی اتفاق میافتد که یک فرد قادر به یادآوری رویدادی که واقعا اتفاق افتاده نیست.

۲)  جلو کشیدن زمان، وقتی رخ میدهد که یک فرد رویداد را زودتر از زمانی که واقعا اتفاق افتاده به یاد می آورد.

۳)   آفرینش، زمانی اتفاق می افتد که فرد رویدادی را “بخاطر می آورد” که اصلا اتفاق نیافتاده است.

خطاهای فراموشکاری جلو کشیدن زمان و آفرینش را می توان با استفاده از دوره های یادآوری کوتاه به حداقل رساند. تلاش هایی که برای به حداقل رساندن حذف صورت می گیرد عموما سطوح مختلف کمک به یادآوری را شامل می شود.

عدم کمک به یادآوری

سوالاتی که بر عدم کمک به یادآوری تکیه دارند( سوالاتی که هیچ سرنخی را برای جواب های احتمالی در اختیار نمی گذارند همچون: ” قبل از خریدن این دوچرخه چه مارک هایی را مدنظر قرار دادید؟”) منجر به عدم مبالغه در مورد رویدادهای خاص همچون مارک های موجود در یک مجموعه مارک، نمایشگاه های بازدید شده یا اقلام کوچک خریداری شده می شود.

کمک به یادآوری

تلاش های بعمل آمده جهت فائق آمدن بر مشکلات مربوط به عدم کمک به یادآوری، سرنخ ها یا نشانه ها برای یاری کردن فرد در یادآوری هر چه دقیقتر متمرکزند. کمک به یادآوری توصیفاتی از همه یا برخی ابعاد رویدادهای اصلی را در اختیار پاسخ دهندگان می گذارد. تفاوت میان یک سوال کمک به یادآوری تقریبا مشابه تفاوت بین یک سوال چند گزینه ای و یک سوال امتحان تشریحی است.

منبع: کتاب تحقیق بازاریابی، سنجش و روش (جلد اول)

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.