یارانه‌بگیران ۷۶ میلیونی شدند

0
788
یارانه
یارانه

مجموع منابع واریزی به حساب سرپرستان خانوار در ۶ ماه اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها در سال جاری حاکی از دریافت حدود ۷۶ میلیون یارانه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی در هر ماه است.

درحالی که برای اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها به‌رغم تمامی موانع موجود برای غربالگری یارانه‌بگیران باز هم دولت بنا را بر اعتماد به مردم گذاشته و با درخواست انصراف از کسانی که یارانه نقدی دریافتی تاثیری در زندگی آنها نداشت ثبت‌نام مجدد را از متقاضیان دریافت یارانه در دهه پایانی فروردین ماه امسال انجام داد، آمار و ارقام هزینه‌کرد برای پرداخت یارانه نقدی نشانی از تغییر قابل ملاحظه هزینه انجام شده در سال جاری نسبت به سال گذشته ندارد.

این درحالی است که بنا بر گزارش عملکرد اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها که از سوی سازمان هدفمندی در مجلس ارائه شده و مورد بررسی قرار گرفته است، در نیمه ابتدایی امسال، حدود ۲۰ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان از منابع حاصل از اجرای فاز دوم به حساب سرپرستان خانوارها واریز شده است.

مقایسه این رقم با آمار سه ماهه اعلامی از سوی نوبخت معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور نشان می‌دهد که در سه ماهه دوم حدود ۱۰ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان یارانه نقدی پرداخت شد؛ به‌گونه‌ای که در فصل اول ۱۰ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان هزینه یارانه‌های نقدی بوده که با کسر از ۲۰ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان مجموع نیمه اول به این رقم می‌رسد.
در عین حال با تقسیم رقم ۱۰ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومانی بین سه ماه، هزینه حدود ۳۴۴۰ میلیارد تومانی برای دولت در هر ماه تابستان به منظور اختصاص یارانه نقدی به‌دست می‌آید.

همچنین تقسیم هزینه ۳۴۴۰ میلیارد تومانی مجموع هر ماه بر رقم ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی یارانه نقدی هر نفر نشان می‌دهد که به‌طور متوسط در هر ماه حدود ۷۵ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر یارانه دریافت کرده‌اند.
اما باید توجه داشت که در سه ماه دوم سال میزان رقم پرداختی برای یارانه نقدی در هر سه ماه یکسان نبوده است؛ چراکه در شهریور ماه تعدادی از افراد جامانده در ثبت‌نام همچنین نوزادانی که بعد از فروردین ماه (زمان ثبت‌نام) متولد شده و در جمع یارانه‌بگیران نبودند با به روز شدن اطلاعات سازمان هدفمندی در لیست یارانه‌بگیران قرار گرفتند؛ براین اساس طبیعی است که هزینه شهریور نسبت به دو ماه قبل بیشتر بوده و تعداد یارانه‌بگیران هم از مرز ۷۶ میلیون تومان عبور خواهد کرد.

این درحالی است که بررسی اطلاعات ارائه شده در گزارش سازمان هدفمندی یارانه نیز بیانگر این مطلب بوده و حاکی از آن است که جمعیت یارانه‌بگیر در پایان ۶ ماهه ابتدایی و خاصه در شهریور ماه ۷۶ میلیون نفری شده است.

منبع : ایسنا

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید