نمونه گیری از رویدادها در مشاهدات سازمان یافته چگونه است؟

نمونه گیری از رویدادها در مشاهده سازمان یافته چگونه است؟
نمونه گیری از رویدادها در مشاهده سازمان یافته چگونه است؟

نمونه گیری از رویدادها زمانی مورد استفاده قرار میگیرد که رفتار مورد نظر گسسته (بدون تداوم) و دارای فراوانی پایین است . اگر شما به صورت مداوم به مشاهده خود ادامه ندهید، اتفاقات را مشاهده نخواهید کرد . رفتار موردنظر باید دقیقاَ معلوم شود تا بتوان آن را در یک طرح مشاهده با استفاده از یک فهرست رفتاری ثبت نمود.

وقایع مرتبط
یکی از فواید مشاهده سازمان یافته مداوم این است شما می توانید اتفاقات را به مرور زمان به همدیگر ارتباط دهید. این ارتباط می تواند مورد ساده ای مانند توجه به زمانی که فردی در صف قرار میگیرد و زمانی که به درخواست او رسیدگی می شود باشد.این مشاهده ها از ابتدا تا انتها، کاربردهای مختلفی دارند، برای مثال ” رفتار خرید”:  مشاهده قفسه ها توسط مشتری تا زمان خرید یک جنس. مثال های دیگری می توانند شامل اینکه یک کودک درکلاس درس چقدر لازم است صبر کند تا از معلم پاسخ دریافت کند؛ مردم چه زمانی را صرف نگاه کردن به نقشه مترو می کنند و یا چقدر وقت برای مطالعه دفترچه راهنما پیش از استفاده از محصول صرف می کنند و موارد مشابه باشد. این بخش به “مشاهده آزمایشی” نزدیک می شود.

محدودیت های نمونه گیری از وقایع و رویدادها
ثبت و ضبط مدام رویدادهای رفتاری برای اتفاقاتی که فراوانی بالایی ندارند به خوبی جواب می دهد و قابل اطمینان است؛ اما این روش با افزایش فراوانی رویدادها و وقایع، دشوارتر شده و در تمرکز مشاهده گر ایجاد اخلال می نماید. این تجربه دشوار معمولاَ هنگام مشاهده چندین عضو یک گروه مانند یک کلاس از کودکان رخ می دهد. هنگامی که وقایع دارای فراوانی بالاهستند ( به صورت همزمان و یا آنقدر پشت سر هم رخ می دهند که ثبت مداوم آنها تقریباَ غیرممکن است ) شما چندین راه پیش روی خود خواهید داشت:

  • طبقات خود را محدود کنید تا اینکه بتوانید یک یا دو نوع از رفتار با تعریف دقیق را مشاهده کنید(آنها را از میان جریان وقایع جدا کنید).
  • از روش نمونه گیری زمانی درهنگام مشاهده خود با فواصل کوتاه (از چند ثانیه تا چند دقیقه ) استفاده کنید.
  • یک گزارش روایتی ایجاد کنید که دراصل سازمان نیافته، قابل انتخاب و تا حدی برداشت گرایانه است. این روش ما را به طور کامل از دسته سازمان یافته خارج میکند اما زمانی وجود دارد که این نوع نمونه گیری خاص از رفتارها هم غیر ممکن وهم ناکافی است.

منبع: کتاب روش ها و فنون مشاهده در تحقیقات کیفی

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید