امید به زندگی در ایران از متوسط جهانی ۷ سال بیشتر است

امید به زندگی در ایران از متوسط جهانی ۷ سال بیشتر است

گزارش هفته نامه پزشکی که در انگلیس به چاپ رسیده نشان می دهد که امید به زندگی در مردم جهان به طور متوسط شش سال و دو ماه  افزایش پیدا کرده و از از ۶۵ سال و ۳‌ماه به ۷۱سال و ۲ماه رسیده است. طبق این گزارش طی۲۳ سال گذشته، امید به زندگی در جهان به طور میانگین همیشه در زنان از مردان بیشتر بوده.میانگین طول عمر در یک جامعه یا انتظار جمعیت هر کشور از افزایش طول عمر امید به زندگی را نشان می دهد. هر چه شاخص‌های بهداشتی و همچنین درمانی بهبود یابد، امید به زندگی بیشتر می‌شود. در تمام جوامع امید به زندگی در زنان چندین سال از مردان بیشتر است . (در کل جهان ۵ /۴سال).

  • امید به زندگی در ایران
    امید به زندگی در زنان ایرانی ۸۱ سال و در مردان ایرانی ۷۶ سال و به طور میانگین ۷۸ سال است. امید به زندگی زنان در جهان  ۷۴ سال است در حالی که امید به زندگی زنان در ایران ۷ سال بیشتر گزارش شده است. نسبت به سال ۱۹۹۰  امید به زندگی زنان در ایران بهبود قابل ملاحظه ای پیدا کرده به طوریکه در این سال ها، امید به زندگی زنان ایرانی ۲/۱۱سال بیشتر شده . البته این شاخص در مورد مردان ایرانی هم بهبود پیدا کرده، چرا که از سال از سال ۱۹۹۰ تا سال ۲۰۱۳ امید به زندگی مردان ۸ /۱۲ سال افزایش داشته است. امید به زندگی در ایران در مقایسه با سایر کشورها نیز افزایش یافته. این شاخص از ترکیه و امارات متحده عربی ۲ سال بیشتر است، از پاکستان ۱۲ سال و از عرق ۷ سال بیشتر گزارش شده. اما مسئولان وزارت بهداشت می گویند که با توجه به رفاه نسبی در ایران و ترکیه به همان نسبت میزان میزان بیماری‌های قلبی و عروقی  از کشورهایی چون پاکستان و عراق بیشتر گزارش شده .
  • امید به زندگی در جهان
    زنان ژاپنی با ۸۷سال و مردان ایسلندی با ۸۱سال بیشترین طول عمر و امید به زندگی را در سراسر جهان به‌خود اختصاص داده‌اند. 
    پس از ژاپن، زنان کشورهای اسپانیا، سوئیس، سنگاپور و ایتالیا همگی با ۸۵ سال بیشترین طول عمر را در بین زنان دنیا دارند. در زمینه طول عمر مردان، پس از ایسلند، مردان کشورهای سوئیس، استرالیا و سنگاپور بالاترین امید به زندگی را با ۸۰سال سن دارند. اما آمار کاهش امید به زندگی به مردم جنوب آفریقا تعلق دارد. تنها در این منطقه از جهان است که امید به زندگی به میزان ۵ سال و یک‌ ماه کاهش یافته است.

منبع: همشهری آنلاین

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.