رشد صادارات صنایع دستی کشور

صنایع دستی ایران
صنایع دستی ایران

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری سال ۹۴ را سال خیزش دوباره صنایع دستی دانست.

در نشست  (بررسی مشکلات و موانع تولید صنایع‌دستی ) مسعود سلطانی‌فر تاکید کرد که :چالش اصلی صنایع‌دستی تولید نیست، بلکه فروش و بازرگانی است و بر اساس آمار گمرک، رشد ۳۰ درصدی در این زمینه داشته‌ایم. علاوه‌بر این بسیاری از گردشگران کشورهای عربی و یا گردشگران اروپایی که به شهرهای مختلف سفر می‌کنند صنایع دستی را می‌خرند و به کشورهایشان می‌برند و این درآمد خوبی را نصیب کشورمان می‌کند که قابل توجه می باشد.

هم چنین خاطر نشان کرد که از سوی دیگر ما می‌خواهیم از ظرفیت صنایع دستی برای ایجاد اشتغال در میان اعضای کمیته امداد، سازمان بهزیستی و بانوان بی‌سرپرست و بدسرپرست استفاده کنیم.
معاون رئیس‌جمهور خطاب به بخش خصوصی گفت: ما از این بخش تقاضا کردیم که دیدگاه‌ها و نظرات خود را برای ما ارسال کنند تا در تدوین برنامه ششم توسعه لحاظ شود؛ اما هنوز هیچ پیشنهادی از سوی بخش خصوصی برای ما ارسال نشده و ما از این بخش می‌خواهیم تا پایان همین هفته، نظرات و پیشنهادهای خود را ارائه کنند، شاید در برنامه ششم چند حکم مناسب برای صنایع‌دستی، میراث فرهنگی و گردشگری در نظر گرفته شود تا در یک دوره پنج ساله اتفاقات خوبی در هر یک از این زمینه‌ها بیفتد.
او سپس به جمعی از تولیدکنندگان که درخواست صفر شدن مالیات بر ارزش افزوده و بازگرداندن یارانه به کارگاه‌های تولیدی صنایع دستی را داشتند گفت: این انتظار که مالیات بر ارزش افزوده صفر شود یا یارانه و تسهیلات بدهیم یا از ابعاد مختلف از پول دولتی که وجود هم ندارد برای این بخش هزینه کنیم، در شرایطی مطرح شده که منابع دولت از محل نفت به نصف کاهش یافته و افق روشنی هم دست‌کم در کوتاه‌مدت دیده نمی‌شود و ممکن است به دوره‌ استفاده از استعدادها و فرصت‌های داخلی در بخش‌های غیرنفتی برای تامین نیازهای اشتغال و ارز برگردیم.
سلطانی‌فر همچنین از پیگیری مساله بیمه هنرمندان خبر داد و افزود: با جدیت مشکل بیمه را برطرف می‌کنیم و پیگیر نمایشگاه‌های داخلی و خارجی هستیم.

معاون هنرهای سنتی و صنایع‌دستی نیز در این نشست از بخشنامه‌ روز شنبه بانک مرکزی خبر داد و گفت: این بخشنامه بانک‌ها را موظف می‌کند صنایع‌دستی بخرند و در سبد جوایز خود قرار دهند. به گزارش «ایسنا»، بهمن نامورمطلق با تاکید بر تمرکز صنایع‌دستی در حوزه اشتغال گفت: صنایع دستی با نگاه جدیدی که در آن حاکم شده می‌تواند معضل بیکاری را به‌ویژه در بخش اشخاص تحصیل‌کرده برطرف کند. او اضافه کرد: میانگین هزینه ایجاد شغل برای هر فرد حدود 150 میلیون تومان است، درحالی‌که صنایع‌دستی با یک‌دهم این مبلغ می‌تواند شغل ایجاد کند.
نامورمطلق در عین حال به تسهیلاتی که به بخش صنایع‌دستی اختصاص داده شده اشاره کرد و گفت: سال گذشته 50 میلیارد تومان در اختیار هنرمندان صنایع‌دستی قرار گرفت. امسال خوش‌بین هستیم که این رقم به بیش از 100 میلیارد تومان برسد. صندوق مهررضا(ع) نیز قول داده 50 میلیارد تومان در اختیار صنعتگران قرار دهد. شیوه‌نامه‌ای به این منظور تهیه شده و پرداخت این تسهیلات در برخی استان‌ها نیز آغاز شده است. وی اضافه کرد: بانک توسعه تعاون نیز 30 میلیارد تومان به هنرمندان و بازرگانان اختصاص می‌دهد که امسال نزدیک به 20 میلیارد تومان آن از طریق دولت جذب شده و امیدواریم سال آینده 40 میلیارد تومان اختصاص یابد

در پایان درباره طرح نشان‌دار کردن کارگاه‌های صنایع دستی به‌عنوان یک برنامه جدی درون سازمان و اینکه قرار است کارگاه‌های صنایع‌دستی نشان‌دار شوند و قرار نیست از این پس هر محصولی صادر شود توضیحاتی داده شد . کارگاه‌های نشان‌دار، صادراتی و گردشگری خواهند بود و به‌تازگی تسهیلاتی به برخی از آنها داده شده تا بتوانند وضعیت مناسبی برای بازدید و خرید گردشگران پیدا کنند.

منبع : دنیای اقتصاد

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید