فضای قیمت مسکن در سال ۹۴ به کدام سو می‌رود؟

فضای قیمت مسکن در سال ۹۴ به کدام سو می‌رود؟

آمارهای به دست آمده از قیمت مصالح ساختمانی در ابتدای سال ۹۴ نسبت به نیمه دوم سال ۹۳ نشان از کند شدن آهنگ افزایش قیمت مصالح دارد که با توجه به این کاهش نرخ، روند افزایش هزینه تولید مسکن به ازای هر متر مربع نیز کند شده و بازار مسکن به سمت یک ثبات قیمتی در حال حرکت می‌باشد. در حال حاضر رشد قیمت مسکن از تورم سالانه کمتر است.  یکی از دلایل این امر را می‌توان به وجود آمدن حباب قیمتی در بازار مسکن در چند سال اخیر دانست به گونه‌ای که باعث شده بود قیمت  زمین‌ها و مساکن به طور غیرواقعی افزایش پیدا کند و با ترکیدن این حباب از رشد فزاینده آن در زمان کنونی جلوگیری شود. این حباب همزمان با رکود در بازارهای سرمایه و ورود سرمایه‌گذاران و سوداگران به بازار مسکن اتفاق افتاده بود.

با وجود ثبات نسبی که در حال حاضر در بازار مسکن شاهد آن هستیم، پیش بینی ادامه روند فعلی در سال ۹۴ قضاوتی زودهنگام خواهد بود چرا که در صورت نهایی شدن توافق هسته‌ای در تیرماه و برداشته شدن تحریم‌ها، تقاضا و سرمایه‌گذاری در بازار مسکن با رشد احتمالی مواجه خواهد شد. البته کارشناسان اقتصادی در این‌باره اعتقاد دارند که اثر توافق هسته‌ای بر بازار مسکن یک اثر تاخیری خواهد بود و اقتصاد مسکن را در سال جاری با تحول چشمگیری مواجه نمی‌کند.

یکی از عوامل ایجاد ثبات نسبی بازار مسکن در یک سال گذشته، بازدهی مثبت سپرده‌های بانکی بوده است. بدین ترتیب سرمایه‌های نقدی جذب سیستم بانکی شدند و بازار مسکن از تحریک تقاضا به وسیله سوداگران سودجو تا حدودی در امان ماند؛ اما در حال حاضر طرح تازه سیاست‌گذاران پولی جهت کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی، ادامه این ثبات را با تردید مواجه کرده است. دولت در نظر دارد تا با کاهش نرخ سودهای بانکی، هزینه تسهیلات را برای تولیدکنندگان کاهش داده تا تولید رونق گرفته و بازار کسب و کار بهبود یابد. بنابراین پیش‌بینی می‌شود که در صورت اجرای این طرح، بخشی از سرمایه‌ها از بازار پول خارج شده و مجدداً به تقاضا برای ملک تبدیل شوند. از طرف دیگر کاهش نرخ سودهای بانکی به افزایش اجاره‌بهای مسکن نیز دامن می‌زند.

بنابراین چنانچه دولت به دنبال حفظ ثبات موجود در بازار مسکن می‌باشد همزمان با پشتیبانی از تولید، بایستی به نقل و انتقالات منابع در بازار سرمایه نیز توجه داشته باشد و کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی، طبق گفته رئیس بانک مرکزی به گونه‌ای اجرا شود که ضمن تعادل آن با نرخ تورم، منافع سپرده‌گذاران و دریافت‌کنندگان تسهیلات، به طور همزمان رعایت شود.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.