اثر گرانی بنزین بر تورم چه خواهد بود؟

اثر گرانی بنزین بر تورم چه خواهد بود؟
اثر گرانی بنزین بر تورم چه خواهد بود؟

در حالی که چند روز از افزایش رسمی  قیمت بنزین و اعلام آن از سوی دولت می‌گذرد دولتمردان اعتقاد دارند که این افزایش قیمت، تاثیر معناداری بر نرخ تورم نخواهد داشت.

پیمان قربانی معاون اقصادی بانک مرکزی در این ارتباط تصریح کرد که افزایش سطح عمومی قیمت‌ها ناشی از گرانی بنزین کمتر از دو درصد خواهد بود که بیانگر اثر افزایش قیمت‌ حامل‌های انرژی بر شاخص‌های تولید کننده و مصرف کننده است.

وزیر اقتصاد و سخنگوی دولت نیز معتقدند افزایش 43 درصدی قیمت بنزین تاثیری بر گرانی کالاهای دیگر ندارد. محمد باقر نوبخت در این باره اظهار داشت: کوشش می‌شود تا با اجرای سیاست‌های حمایتی قیمت حمل و نقل عمومی نیز افزایش پیدا نکند.

از بازار چه خبر؟

برخی خرده فروشان می‌گویند که شرکت‌های توزیع کالا به بهانه برداشته شدن سهمیه بنزین قصد دارند که هزینه حمل کالاها را 10 تا 15 درصد گران کنند و یا در مزیت‌هایی که پیش از برای خرده‌فروشان در نظر می‌گرفتند تجدید نظر کنند. عمده فروشان نیز از زمانی که گرانی بنزین قطعی شده نگران افزایش قیمت کالاها از سوی تولیدکنندگان هستند. برخی از آن‌ها اعتقاد دارند چنانچه قیمت‌ها افزایش یابد بازار بیش از پیش وارد رکود می‌شود.

شاید این نگرانی بیجا نباشد. تولیدکنندگان هم اکنون درخواست افزایش قیمت کالاهایشان را به دولت ارائه داده‌اند. رئیس اتاق اصناف ایران با تایید این موضوع افزود هیچ یک از اصناف حق ندارند به بهانه افزایش قیمت حامل‌های انرژی، اقدام به گران کردن اجناس خود کنند. علی فاضلی تصریح کرد: فعلاً موافق هیچ افزایشی در قیمت کالاها و خدمات نیستیم اما از وزارت صنعت می‌خواهیم که درخواست برخی اصناف در مورد افزایش قیمت تمام شده کالاهایشان را مورد بررسی قرار دهد.

حال باید منتظر ماند و دید که دولت در این رابطه چه واکنشی نشان می‌دهد. آیا با افزایش قیمت‌ها موافقت می‌شود؟ و تصمیم احتمالی دولت در این زمینه چه زمانی به مرحله‌ی اجرا می‌رسد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید