اهمیت استفاده از داده‌های ثانویه در تحقیقات بازاریابی

اهمیت استفاده از داده‌های ثانویه
اهمیت استفاده از داده‌های ثانویه

در مطلب پیشین داده‌های مورد استفاده در تحقیقات بازاریابی را طبقه بندی کرده و ماهیت هر یک -از جمله داده‌های ثانویه- راشرح دادیم. قبل از شروع یک پروژه تحقیقاتی و جمع آوری داده‌های اولیه، حتماً داده‌های ثانویه را نیز بررسی کنید. دلایلی که در ادامه ذکر می‌کنیم، اهمیت بهره گیری از این داده‌ها را روشن خواهد کرد.

  • داده‌های ثانویه ممکن است مسئله را حل کنند

چنانچه اطلاعات مورد نیاز به مقدار کافی موجود باشد، ممکن است بتوانید مسئله را با داده‌های ثانویه حل کرده و از انجام تحقیقات اولیه پرهیز کنید.

  • به دست آوردن داده‌های ثانویه کم هزینه تر است

در مقایسه با تحقیقات اولیه، تحقیقات ثانویه به صرف زمان و بودجه‌ی کمتری نیاز دارد. داده‌ها و اطلاعات مختلفی هستند که در فضای آنلاین به طور رایگان قابل دسترسی هستند.

  • داده‌های ثانویه به عنوان مکمل نیز ایفای نقش می‌کنند.

گاهی اوقات داده‌های ثانویه به تنهایی برای حل مسئله تحقیقاتی کفایت نمی‌کنند، اما به هر حال می‌توانند مفید باشند و نقش اطلاعات مکمل را ایفا کنند.

برخی کارکردهای داده‌ای ثانویه به عنوان مکمل تحقیق عبارت اند از:

  1. تعریف مسئله و فرمول بندی فرضیه ها: برای تعریف مسئله تحقیق و توسعه فرضیه ها می‌بایست تا حد ممکن از اطلاعات موجود استفاده کنیم. اطلاعات ثانویه پیش زمینه شما را در تحقیق افزایش می‌دهد و حتی می‌توان راه حل های جدیدی را به این وسیله حدس زد.
  2. برنامه ریزی برای جمع‌آوری داده‌های اولیه: بررسی تکنیک‌های جمع آوری داده ها در تحقیقات ثانویه ایده‌هایی را برای شناسایی و جمع آوری داده‌های اولیه مورد نیاز فراهم می‌آورد.
  3. تعریف جامعه آماری و انتخاب نمونه: اطلاعات گذشته جامعه آماری، نمونه، و تکنیک‌های نمونه‌گیری می‌تواند به طراحی یک چارچوب مناسب برای تحقیقات اولیه کمک کند.

همان گونه در دلایل بالا ذکر شد، داده‌های ثانویه مهم و حیاتی هستند؛ اما حتماً در به کارگیری آن‌ها محتاط باشید. داده‌های ثانویه باید قابل دسترس، مرتبط با نیازهای تحقیقاتی شما، دقیق و کاربردی باشند. زمانی که از داده‌های ثانویه استفاده می‌کنید حتماً به این توجه کنید که این داده‌ها در اصل برای چه مقصودی گردآوری شده اند و تا چه حد دقیق و قابل اعتماد هستند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید