ایرانیان در نوروز چگونه مسافرت می‌روند؟

ایرانیان در نوروز چگونه مسافرت می‌روند؟

مردم دنیا به دلایل مختلفی سفر می‌کنند، هنوز نمی‌دانم برای سفر به سرمای قطب جنوب، کره ماه یا صحرای آفریقا باید چه دلیلی داشت اما ایران از جمله جاهایی است که مردم آن، بدون دلیل هم مسافرت می‌کنند، گاهی همه با هم مسافرت می‌روند و گاهی هم با هم به یکجا سفر میروند. با این شرح و بسط نمی‌توان منکر  شد که گردشگری به‌عنوان دومین صنعت پولساز جهان بعد از نفت، در ایران هم همچنان پر رونق است. با شروع پائیز و زمستان، گردشگری در ایران هم تغییر فصل می‌دهد. سفرهای جاده‌ای به سمت مسافرت‌های ریلی و هوایی تغییر مسیر داده هتل‌ها و مهمانپذیرها به جایگاه اصلی خود که چادرهای مسافرتی آن را اشغال کرده بود باز می‌گردد.

و صرف‌نظر از سفرهای عجیب‌ و غریب  مثل سفر به قطب جنوب و گردش فضایی، خود فرهنگ سفر در ایران می‌تواند یک جاذبه گردشگری باشد. طبق یک برآورد نه چندان علمی – که نیازی هم به پژوهش چندانی ندارد – عمده مسافرت‌ها در ایران در بهترین حالت از دوهفته قبل برنامه‌ریزی می‌شود و شاید بهتر باشد بگوییم تصمیم گرفته می‌شود تا برنامه‌‌ریزی و در نهایت به دلایل زیادی از جمله ساختار تعطیلات رسمی و غیر رسمی و امکانات گردشگری در شهرها و مناطق خاصی از کشور (مثل شمال یا کیش) متمرکز شده است.

از همین رو بخشی زیادی از برنامه‌ریزی صنعت گردشگری کشور وابسته به چنین مواردی مثل تمرکز منابع، جغرافیا و ساختار اجتماعی و مذهبی کشور است. اینفوگرافیک زیر آمار سفر نوروز سال قبل را نشان می‌دهد. با توجه به این‌که  ساختار زمانی تعطیلات نوروز ثابت است این آمار با کمتر از تغییر یک درصد در سال ۹۵ نیز قابل استناد است.

norooz-travel-94

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.