ترامپ اقتصاددان باتجربه، یا کلینتون سیاستمدار کهنه‌کار؟

ترامپ اقتصاددان باتجربه، یا کلینتون سیاستمدار کهنه‌کار؟

روز سه‌شنبه ۱۸ آبان‌ماه ۱۳۹۵، امریکا شاهد پنجاه‌وهشتمین دوره انتخابات ریاست جمهوری خواهد بود که در آن رئیس‌جمهور و معاون رئیس‌جمهوری امریکا به مدت ۴ سال تعیین و میهمان کاخ سفید خواهند بود. این دوره از انتخابات آمریکا علی‌رغم حواشی فراوانی که تاکنون داشته و خواهد داشت یک ویژگی منحصر به‌فرد دارد و آن رقابت اقتصاددان، سرمایه‌گذار، نویسنده و چهره برجسته تلوزیونی دونالدترامپ با سیاستمدار باسابقه حزب دموکرات هیلاری کلینتون است. این مطلب نگاه تحلیلی خواهد داشت به نتایج آماری نظرسنجی‌ها در مورد میزان محبوبیت و احتمال برنده شدن هر یک از دو نامزد جمهوری‌خواه و دموکرات در این دوره از انتخابات آمریکا، اما قبل از آن نگاهی کوتاه و سریع به نحوه انتخاب رئیس‌جمهور در نظام سیاسی امریکا.

و اما امریکا..

امریکا به عنوان سومین کشور پرجمعیت جهان بیش از ۲۴درصد از تولید ناخالص ملی دنیا و ۱۹ درصد از قدرت خرید جهان را در اختیار دارد. قدرت اقتصادی این کشور به همراه قدرت سیاسی که در دو جنگ جهانی اول و دوم تثبیت پیدا کرد، متنوع‌ترین کشور دنیا را تبدیل به یک شاخص مهم در اقتصاد، سیاست، فناوری و سایر زمینه‌ها کرده است. ساختار سیاسی امریکا به صورت حکومت فدرالی است که ۵۰ ایالت امریکا به صورت خودمختار (فدرالیسم) در قالب یک حکومت مرکزی اداره می‌شوند. در حقیقت هر ایالت در امور داخلی خود دارای اختیارات کامل است و صرفاً در امور خارجی، ارتش، ضرب و چاپ سکه و اسکناس، جنگ و.. به دولت فدرال اختیار داده شده است.

نظام انتخابات

نظام انتخابات فدارال آمریکا شامل کالج‌هایی است که تلاش می‌کنند بین دولت فدرال و حکومت‌های ایالتی تعادل برقرار  کنند. به این شکل علاوه بر حفظ مشارکت عموم مردم در انتخابات، به ایالات دارای جمعیت کمتر حق حضور بیشتری داده شود و انتخاب رییس جمهوری مستقل از کنگره و بدون نفوذ آن به اجرا درآید… دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات اکثر کرسی‌های کنگره را دراختیار دارند که در حال حاضر  دو نماینده از این دو حزب یعنی هیلاری کلینتون از حزب دموکرات و دونالد ترامپ از حزب جمهوری‌‌خواه به انتخابات فدرالی راه یافتند.

دونالد ترامپ هیلاری کلینتون

طبق نظرسنجی موسسه ایپسوس که خبرگزاری رویترز آن را منتشر کرد نشان می‌دهد کلینتون همچنان برتری ۵درصدی نسبت به ترامپ دارد. این خبر در حال منتشر شده است که آمار دو رقیب در در ایالت‌های سرنوشت‌ساز فلوریدا، کارولینای شمالی و میشیگان که شکست هریک از نامزدها می‌تواند نتیجه انتخابات را به نفع دیگری تغییر دهد، به شدت به یکدیگر نزدیک شده است.

اگرچه مسیر ترامپ برای پیروزی در انتخابات در برخی از ایالت‌ها دشوارتر و ناهموارتر از کلینتون است، با پیروزی در چند ایالت تعیین‌کننده می‌تواند به پیروزی در انتخابات امیدوار باشد. سی‌بی‌اس نیوز نوشت ترامپ اگر ۲۹ رای الکترال فلوریدا، ۱۸ رای اوهایو و ۱۵ رای کارولینای شمالی را کسب کند، ۲۷۰ رای الکترال خود را که طبق قانون برای پیروزی در انتخابات لازم است، قطعی می‌کند. علاوه بر این که میزان مشارکت هواداران حزب دموکرات در انتخابات نیز می‌تواند در پیروزی نامزد جمهوری‌خواهان تاثیرگذار باشد.

دونالد ترامپ هیلاری کلینتون

آمار جالب میزان تحصیلات روسای جمهور در آمریکا:

روسای جمهوری آمریکا از ۱۰ دوره گذشته تاکنون عموما دارای تحصیلات عالیه و تقریبا همگی از دانشگاه‌های مطرح این کشور فارغ‌التحصیل شده‌اند. وضعیت تحصیلی ۱۰ رئیس‌جمهوری اخیر آمریکا به این ترتیب است:

 1.  جان اف کندی؛ مدرک کارشناسی روابط بین‌الملل از دانشگاه هاروارد؛
 2.  لیندن جانسون؛ مدرک کارشناسی علوم سیاسی از دانشگاه تگزاس؛
 3.  ریچارد نیکسون؛ مدرک دکترای حقوق از دانشگاه دوک؛
 4.  جرالد فورد؛ مدرک دکترای حقوق دانشگاه ییل؛
 5.  جیمی کارتر؛ مدرک کارشناسی از دانشکده نیروی دریایی؛
 6.  رونالد ریگان؛ مدرک کارشناسی اقتصاد از کالج یورکا؛
 7. جرج هربرت واکر بوش؛ مدرک کارشناسی اقتصاد از دانشگاه ییل؛
 8.  بیل کلینتون؛ مدرک دکتری حقوق از دانشگاه ییل؛
 9.  جرج واکر بوش؛ مدرک کارشناسی ارشد بازرگانی از دانشگاه ییل؛
 10.  باراک اوباما؛ مدرک دکترای حقوق از دانشگاه هاروارد.

به این ترتیب در طول ۵۵ سال گذشته، ۹۰ درصد از رئیسان‌جمهوری آمریکا در رشته‌های علوم انسانی و تنها ۱۰ درصد در رشته‌های غیر از علوم انسانی تحصیل کرده‌اند. به این ترتیب، عملا فارغ‌التحصیلان رشته‌های پزشکی و فنی مهندسی دست کم در ۵۵ سال اخیر، فرصت ورود به کاخ سفید به عنوان رئیس‌جمهوری را به دست نیاورده‌اند.

در طول بیش از نیم قرن گذشته، ۴۰ درصد از رئیسان جمهوری آمریکا مدرک دکتری داشته‌اند و کسانی که زمان کمتری را به تحصیل اختصاص داده‌اند حداقل در ورود به کاخ سفید موفق‌تر بوده‌اند. از میان ۱۰ رئیس‌جمهوری، ۵۰ درصد دارای مدرک کارشناسی و ۱۰ درصد نیز مدرک کارشناسی ارشد داشته‌اند. بنابراین اگر قرار باشد تاریخ به این احتمال وفادار باشد، دونالد ترامپ بخت بیشتری برای راه‌یابی به کاخ سفید دارد.

بررسی وضعیت تحصیلی روسای جمهوری آمریکا برای هیلاری کلینتون نیز می تواند امیدوارکننده باشد. اکثر روسای کاخ سفید در ۱۰ دوره اخیر در رشته حقوق فارغ التحصیل شده‌اند. کلینتون با تحصیل در رشته حقوق در کنار ۴۰ درصد از روسای جمهوری ایالات متحده در ۱۰ دوره اخیر قرار می‌گیرد و این در حالی است که در این مدت، ۳۰ درصد از رئیس‌جمهوری‌های آمریکا در رشته اقتصاد یا رشته‌های مربوط به آن تحصیل کرده‌اند و ۳۰ درصد نیز فارغ التحصیلان رشته‌های علوم سیاسی یا دیگر رشت‌ه ها بوده‌اند. بنابراین، دونالد ترامپ از این نظر نمی‌تواند برای برنده شدن در انتخابات چندان به رشته تحصیلی خود امید داشته باشد.

زمان برگزاری انتخابات در آمریکا:

در انتخابات ایالات متحده بر طبق قانون اساسی زمان های مشخصی برای رای گیری و نیز انتخاب رییس جمهور و …تعیین شده که بیش از ۲۰۰ سال است که تغییر نکرده اند. چند تاریخ معین برای انجام انتخابات وجود دارد. اولین تاریخ عبارت است از سه شنبه بعد از اولین دوشنبه در ماه نوامبر. این تاریخ و روشی که در سال ۱۸۴۵ توسط کنگره برگزیده شد، برای جلوگیری از بی نظمی و اشتباه بود، که به طور سنتی نیز ماه نوامبر به دلیل آن انتخاب شده که زمان درو بوده و کشاورزان زمان لازم برای رأی دادن را داشته اند. سه شنبه بدین دلیل انتخاب شده که با فاصله لازم از یکشنبه قرار دارد که روز استراحت مردم می باشد. همچنین در ماه نوامبر زمستان هنوز آغاز نشده و امکان مسافرت در شمال کشور وجود دارد.

منابع: (۱) (۲) (۳)

مطالب مرتبط

5 نظر

 1. Sportsman

  تاجر یا Businessman با اقتصاددان فرق داره دوست عزیز! دونالد ترامپ اقتصاددان نیست، حتی اگر مدرک کارشناسی اقتصاد داشته باشه.

  پاسخ
  1. علی لطفی

   درود بر شما
   ترامپ علاوه بر توسعه تجارت خانوادگی به عنوان یک تاجر زاده و تاجر، نویسنده نیز هست. تاکنون نزدیک به ۱۰ جلد کتاب از او به فارسی برگردانده شده است (+). وی دکترای افتخاری چندین دانشگاه معتبر مانند لیبرتی را در کنار سایر افتخارات تجاری خود داشته و مشاور سیاستمداران امریکا در حوزه اقتصاد است. اگر چه شخصیت چندگانه تاجر، نویسنده، مجری تلوزیونی، و اکنون سیاستمدار از او آدم عجیب ساخته، از نظر بسیاری از کارشناسان اقتصاد به عنوان یک تحلیل‌گر و اقتصاددان باتجربه شناخته می‌شود.

   پاسخ
   1. Sportsman

    از رفرنسی که ارائه کردید مشخصه که مرز بین تجارت و اقتصاد هنوز برای شما شفاف نیست… البته کسب اطلاع از این موضوع که دونالد ترامپ اقتصاددان هست یا خیر، کار اصلاً سخت و پیچیده‌ای نیست. کافیست دو کلیدواژه‌ی Trump و Economist را در اینترنت جست و جو کرده و ده ها صفحه ی اول نتایج را بررسی کنید. در این صورت ملاحظه خواهید کرد که حتی یک منبع هم وجود ندارد که در آن به ترامپ لقب اقتصاددان داده شده باشد؛ برعکس خواهیم دید که اکثریت قریب به اتفاق اقتصاددان بر علیه وی موضع اتخاذ کرده اند.

    پاسخ
 2. سروش

  بهتره به جای بحث سر این موضوع که اقتصاد چه تفاوتی با تجارت دارد و آیا ترامپ یک اقتصاد دان هست یا نه به این فکر کنید از نظر خیلی‌ها هنوز اقتصاد یک علم مستقل نیست… پسوند “دان” به معنی دانستن آدم را یاد ادبیات دانشگاهی می اندازد. دنیا امروز برای کسی که در حوزه ای می تواند تاثیر مثبت ایجاد کند بیشتر ارزش قائل است تا کسی که در آن حوزه می تواند خوب حرف بزند. اساتید دانشگاه یا اقتصاددان ها خیلی خوب می توانند در مورد اقتصاد حرف بزنند اما اکثرا نمی توانند حتی به اندازه یک سرمایه دار معمولی همان حرفهایی را که بلند بلند می گویند را به عمل تبدیل کنند. کم هم نیستند اقتصاددان هایی که حقوق و درآمد ماهیانه خودشان را از همان تاجر می گیرند. نتیجه این که رسانه ها در مورد اقتصاددان بودن ترامپ کمتر حرف میزنند به این خاطر که تاثیر سایر فعالیت های او به مراتب از اقتصاددان ها بیشتر هست.

  پاسخ
  1. بازآران

   تعاریف مختلفی برای اقتصاددان وجود دارد. ترجمه کلمه Economist هم لزوما اقتصاد دان نیست. تعبیر من از ترجمه Economist “اقنصاد ورز” هست.

   پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.