ارتقای 19پله‌ای ایران در رتبه کیفیت تولیدات علمی

science-production

رتبه بیستم ایران از لحاظ تولید علم در دنیا

جدیدترین اطلاعات پایگاه استنادی ISI در سال ۲۰۱۶ میلادی نشان می‌دهد ایران از لحاظ تولید علم برتر ۱۹ پله ارتقا یافته است. همچنین به روزرسانی اخیر اطلاعات پایگاه استنادی وب آو ساینس در سال جاری میلادی ایران را از لحاظ تولید علم برتر در رتبه ۲۰ دنیا نشان می‎دهد. تولید علم برتر شامل مقالات پراستناد و داغ می‌شود. این مقالات در دسته مقالات یک درصد برتر دنیا قرار می‌گیرند که در واقع موثرترین بخش از تولید علم دنیا را تشکیل می‌دهند.

جهش 19 پله‌ای ایران در این رتبه‌بندی درحال صورت گرفته است که کشورمان از این حیث در سال ۲۰۱۱ میلادی رتبه ۳۹ دنیا را در اختیار داشت. آمارها نشان‌دهنده آن است که در سال ۲۰۱۶ میلادی، سهم مقالات پراستناد و داغ کشور که در واقع به‌عنوان کیفی‌ترین مقالات دنیا شناخته می‌شوند از کل دنیا به 2/ 2 درصد رسید.

در سال ۲۰۰۷ میلادی سهم ایران از تولید علم برتر 5/ 0 درصد (نیم درصد) بود و این سهم در سال ۲۰۱۳ میلادی به یک درصد رسید و در سال ۲۰۱۵ میلادی برای اولین بار سهم ایران از مقالات برتر دنیا از سهم ایران از کل کمیت تولید علم دنیا پیشی گرفته و به 6/ 1 درصد رسید.

از ابتدای سال ۲۰۱۶ تاکنون سهم ایران از کل کمیت تولید علم دنیا 8/ 1 درصد است. با وجود اینکه سال ۲۰۱۶ میلادی هنوز به پایان نرسیده است، اما مقایسه تعداد مقالات کیفی در این سال در مقایسه با سال ۲۰۰۷ نشان از ۴ برابر شدن تعداد این مقالات دارد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید