اینترنت اشیاء سواد جدید فناوری

اینترنت اشیاء سواد جدید فناوری

 

سازمان یونسکو توانایی کار با کامپیوتر، جستجو و مهارت یافتن داده‌ها و اطلاعات از طریق اینترنت را یکی از شش معیار باسواد بودن افراد می‌داند. در دوران قاجار خواند قرآن، انجیل و کتابهای مذهبی شاخص باسواد بودن فرد در جامعه به شمار می‌آمد، دوران پهلوی اول شروع سازمان یافتن سازمان‌ها و شکل گرفتن ادارات دولتی بود. نیاز به نیروی انسانی در این دوره تعریف جدیدتری از سواد در جامعه پدید آورد. کسی که خواندن و نوشتن و مکاتبات می‌دانست، در ردیف باسوادهای جامعه بود. دوران صنعتی شدن ایران در پهلوی دوم باسواد بودن فرد  با معیار تخصص سنجیده می‌شد که عنوان «دکتر» و «مهندس»  نماد بارز آن بود و پس از آن مدرک‌  و مدرگ‌گرایی تا چند سالی شد شاخص اصلی سواد.

امروز همه موارد ذکر شده به عنوان شرط لازم و نه الزاما کافی می‌تواند معیار باسواد بودن باشد، اما صرف نظر از این که کدام معیار مد نظر شماست، فناوری اطلاعات و ارتباطات دیجیتال – که شاخص اصلی آن اینترنت است  – به عنوان یک بخش جدانشدنی از سواد شناخته می‌شود. بسیاری معتقدند کامپیوتری که به اینترنت متصل نباشد یک ابزار فناوری نیست و چیزی شبیه به سایر لوازم خانگی مثل تلوزیون یا ماشین لباسشویی است. حال اگر معیار فناورانه بودن یک کامپیوتر را اتصال به اینترنت بدانیم، آیا تلوزیون و ساعت و لباسشویی که به اینترنت متصل می‌شود یک ابزار فناورانه است یا صرفا لوازم خانگی؟

به همین سادگی، مرز فناوری اطلاعات با زندگی روزمره درحال محو شدن است، به زودی ماشین لباسشویی شما پایان شستشوی لباس را برای شما ایمیل خواهد کرد، همین الان می‌توانید سایر ایمیل‌ها را روی ساعت هوشمند خود بخوانید و از طریق اینترنت تلوزیون خودتان را برای ضبط یک برنامه از راه دور کنترل کنید و سرعت تلفیق و ارتباط همه عناصر پیرامون ما با فناوری فراتر از چیزی است که فرصت تعجب کردن یا منتظر ماندن به ما بدهد.

لباسهایی که به زودی حالت روحی فرد را به سایرین مطلع می‌کند، شما را قادر خواهد ساخت که بدانید کودک یا سالمند دور از شما الان در چه وضعیتی است و دستشویی‌هایی که بلافاصله بعد از استفاده میزان قند و چربی شما را تحلیل و برای پزشک معالج شما ارسال می‌کند و صدها مدل ابزارک فناورانه دیگر دانشی را شکل داده‌اند که به آن اینترنت اشیاء یا (Internet of Things) گفته  و به اختصار IOT نامیده می‌شود. تفاوتی ندارد که در چه صنعت و تجارتی فعالیت می‌کنید یا خواهید کرد. اینترنت اشیاء در حال تدوین نوعی متفاوت از سواد در جامعه است و اگر می‌خواهید از فرصت‌های آینده بازار سهمی داشته باشید مطالعه اینترنت اشیاء را از همین امروز شروع کنید.

 

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.