گزارش وضعیت بخش خصوصی و چشم‌انداز آن تا پایان سال

گزارش وضعیت بخش خصوصی و چشم‌انداز آن تا پایان سال

سالهای 91 تا 93 اقتصاد ایران شدیدترین دوران بی‌ثباتی، رکود و تلاطم را سپری کرد.درآمدهای نفتی در پایان سال 92 به شدت تحت تاثیر تحریم‌ها قرار گرفت اما در سال 93 پس چهار فصل رشد منفی از رکود نسبی خارج شد. با توجه به این که آمار و گزارشی که بتواند جایگاه بخش خصوصی را در اقتصاد کشور دقیق و شفاف نشان دهد موجود نیست، مرکز تحقیقات و بررسی‌های اقتصادی اتاق بازرگانی ایران گزارش کاملی بر اساس گزارش‌های بانکی و همچنین داده‌های سازمان آمار ایران در خصوص وضعیت بخش خصوصی در چندسال گذشته و همچنین چشم‌انداز آن تاپایان سال جاری منتشر کرده است.

این گزارش 30 صفحه‌ای که حاوی اطلاعات آماری و بانکی است به خوبی نشان می‌دهد که بیش از 90 درصد تأمین مالی بخش خصوصی در ایران بر عهده بانک‌هاست و ضعف نظام بانکی به عنوان یک چالش جدی در سرراه توسعه بخش خصوصی قرار دارد. آنچه از این گزارش برداشت می‌شود به نظر می‌رسد بخش اعظم سیاست‌های دولت فعلی متمرکز به خارج کردن اقتصاد از تورم و تسویه حساب بدهی‌های قبلی دولت به بخش خصوصی هزینه شده است.

لذا علی‌رغم اینکه انتظارات بخش خصوصی از سال جاری، منفی نیست با این حال، با توجه به نظرسنجی انجام‌شده، به‌نظر میرسد بهبود انتظارات در حدی نیست که انتظار افزایش سرمایه‌گذاری بخش خصوصی تا پایان سال جاری را بتوان‌داشت. این مسئله با توجه به پیشبینی صورت گرفته توسط اعضای هیئت نمایندگان اتاق ایران از وضعیت محیط کسب‌وکار کشور در سال جاری و نیز عملکرد سیستم بانکی در حل مشکل تأمین مالی، توضیح داده میشود.

دانلود گزارش وضعیت بخش خصوصی و چشم‌انداز آن تا پایان سال

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید