فرصت‌های سودآور در بازر مستحکم صنعت سیمان

فرصت‌های سودآور در بازر مستحکم صنعت سیمان

ایران به بیش از ۳۰ کشور جهان سیمان صادر می‌کند که در ۱۵ سال گذشته نزدیک به ۵۰درصد این صادرات فقط به کشور عراق بوده است. تولید سیمان به عنوان یک صنعت پایه و سومین محصول  راهبردی کشور همواره مورد توجه دولت و سرمایه‌گذاران بوده است. این صنعت با قدمت ۷۰ ساله در ایران همچنان فرصت‌های سودآوری و سرمایه‌گذاری فروانی پیش‌روی خود دارد که دراین گزارش تحلیلی، به صورت مختصر به آن می‌پردازیم. در اهمیت این فرصت همین بس که بازار دو کشور جنگ‌زده عراق و افغانستان به عنوان بزرگترین واردکنندگان سیمان جهان، در یک‌قدمی مرزهای صادرات ایران قرار دارند.

در حال حاضر در ایران نزدیک به ۷۰ کارخانه تولید سیمان وجود دارد که پراکندگی جغرافیایی آن در تمام کشور به معنی وجود منابع کافی جهت تولید این فراورده صنعتی است. پیش‌بینی می‌شود در آینده نزدیک به ۲۰ واحد تولیدی دیگر راه‌اندازی شود که با این حساب ایران به عنوان سومین تولید کننده سیمان جهان پس از … قرار خواهد گرفت. طبق گزارش وزارت صنعت، معدن و تجارت تا پایان سال ۹۳ سهم سیمان از درآمد ناخالص ملی در بخش صنعت و معدن ۶/۵ درصد بوده است.

گفته می‌شود ایران در حال حاضر از حدود ۸۵درصد ظرفیت تولید سیمان خود استفاده می‌کند و ۲۸درصد از کل این تولید صادر می‌شود. عمده این صادارات به کشورهای عراق، افغانستان، آذربایجان، ترکمنستان، روسیه، قزاقستان، تاجیکستان، کویت، پاکستان، امارات، قطر و عربستان انجام می‌شود. سیمان یک فراورده حجیم و سنگین است که نگهداری و صادارت آن فقط به مسافت‌های کوتاه توجیه اقتصادی دارد، با این حال جالب است بدانید که چین و اوکراین به شدت در تلاش برای تصاحب بازار عراق و افغانستان هستند.

در حال حاضر چین با تولید ۲٫۵ میلیارد تن سیمان در سال بزرگترین تولید کننده سیمان جهان است. بعد از آن کشورهای هندوستان و امریکا به ترتیب با تولید ۲۸۰ و ۸۳ میلیون تن در رتبه‌های بعدی قرار دارند. ایران با تولید ۷۵ میلیون تن سیمان در سال در تبه چهارم جهان قرار دارد و کشورهای ترکیه و برزیل در رتبه‌های بعدی هستند. همسایگی ایران با کشور عراق به عنوان بزرگترین واردکننده سیمان جهان باعث شده است که ایران در سالهای اخیر همواره در صدر بزرگترین صادرکنندگان سیمان جهان قرار داشته باشد. چین همچنان به‌عنوان بزرگترین تولید کننده و مصرف‌کننده سیمان بیش از نیمی از کل سیمان تولید شده جهان را مصرف می‌کند.

سیمان محصولی است که همواره تولید آن در ایران و اغلب کشورها تحت تاثیر بحران‌های اقتصادی و بین‌المللی مانند تحریم، جنگ و غیره بوده است با این حال آمارها نشان می‌دهد با توجه به پتانسیل رشد بازارهای داخلی و خارجی این محصول همچنان روند رشد صادرات و سودآوری خود را طی خواهد کرد. بر بخش‌های بعدی این گزارش روش ورود به بازار و سرمایه‌گذاری در این صنعت مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

منبع داده‌ها: مرکز آمار ایران

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.